Ügyintézés

Hivatalos ügyek intézése a plébánián hivatalos fogadóidőben zajlik.

Csütörtök: 10.30-12.00

Péntek: 13.00-17.00

Hétfő szabadnap!

Betegellátás bármikor!

Igazolások

Ahhoz, hogy valaki megengedetten keresztszülői, bérmaszülői, illetőleg házassági tanúi tisztséget vállaljon, szükséges, hogy a kérelmező lakhelye szerint illetékes plébánosa igazolja, hogy a tisztség vállalásának nincsen akadálya. Az igazolást a plébániairoda erre felhatalmazott ügyintézője is kiállíthatja. Amennyiben a kérelmező saját plébániáján vagy olyan templomban kíván tisztséget vállalni, amely plébániájával azonos lelkipásztori körzetbe tartozik, írásbeli igazolás kiadására nincsen szükség.

Az alábbiakban segítséget kívánunk nyújtani ahhoz, hogy az egyes igazolások kiadásának milyen feltételei vannak, illetőleg hogyan lehet ezekhez hozzájutni.

Igazolás keresztszülői, bérmaszülői tisztség vállalásához

Jogi háttér az Egyházi Törvénykönyvből:

872. kánon

A keresztelendőnek, amennyiben lehetséges, adjanak keresztszülőt; ennek feladata, hogy a felnőtt keresztelendőnek a keresztény beavatásban segítségére legyen, a keresztelendő gyermeket pedig szüleivel együtt a keresztségre bemutassa és azon fáradozzék, hogy a megkeresztelt a keresztségnek megfelelő keresztény életet éljen, és az ezzel járó kötelességeket híven teljesítse.

874. kánon

1. §. Ahhoz, hogy valakit a keresztszülői tisztség vállalására engedjenek, szükséges:

1. hogy maga a keresztelendő vagy ennek szülei, illetve az, aki őket helyettesíti, vagy ezek hiányában a plébános vagy a szentség kiszolgáltatója jelölje ki, és hogy alkalmas legyes és szándékozzék is ezt a tisztséget viselni;

2. tizenhatodik életévét betöltött személy legyen, hacsak a megyéspüspök más kort nem állapított meg, vagy megfelelő okból a plébános vagy a kiszolgáltató úgy nem látja, hogy kivételt kell tenni;

3. katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy legyen, s éljen a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet;

4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés;

5. ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja.

2. §. Nem katolikus egyházi közösséghez tartozó megkeresztelt személy csakis egy katolikus keresztszülővel együtt és csak mint a keresztség tanúja fogadható el.

892. kánon

A bérmálandónak, amennyiben lehetséges, legyen bérmaszülője. Ennek feladata azon lenni, hogy a megbérmált Krisztus valódi tanújaként viselkedjék, és híven teljesítse ezzel a szentséggel járó kötelességeit.

893. kánon

1. §. Ahhoz, hogy valaki a bérmaszülő tisztségét betölthesse, meg kell felelnie a 874. kánonban említett feltételeknek.

2. §. Hasznos, ha a bérmaszülőséget arra bízzák, aki a keresztszülői tisztséget viseli.

Megjegyzések:

A hitéhez és a vállalandó tisztséghez méltó élet élni azt jelenti, hogy a tisztségre jelentkező az Anyaszentegyház 5 parancsolatának megfelelő életet él vagy ennek megtartására törekszik. Azaz:

- rendszeresen részt vesz a vasárnapi és ünnepnapi "kötelező" szentmiséken

- a böjti fegyelmet ismeri és megtartja

- legalább évente gyónáshoz és szentáldozáshoz járul

- egyedülálló vagy a Katolikus Egyházban érvényes házasságban él

- egyházfenntartói hozzájárulását (egyházadó) rendszeresen fizeti

Polgári házasságban, élettársi kapcsolatban vagy még ennél is kötetlenebb kapcsolatokban élők nem vállalhatnak keresztszülői, bérmaszülői tisztséget mindaddig, amíg házasságukat nem kötik meg vagy érvényesítik hitünk, azaz a Katolikus Egyház törvényei szerint.

Valamennyi feltétel teljesítésében - ha ez nem bizonyul lehetetlennek - készséggel segítünk.

Igazolás házassági tanúi tisztség vállalásához

Az igazolás minden olyan 7. életévét betöltött római katolikusnak kiadható, aki képes arra, hogy a házasságkötésnél fizikailag jelen legyen, a házasságkötést észlelje, felfogja és tanúsítani tudja.

Megjegyzések:

Házassági tanúi tisztséget azonban nem szokás a 18. életév betöltése előtt vállalni.

Az igazolás kiadását illendő úgy kérni, hogy a kérelmezőnek nincsen anyagi jellegű tartozása egyházközsége felé.

Nem római katolikusok is vállalhatnak házassági tanúi tisztséget, de az ő esetükben a plébánia nem illetékes igazolás kiállítására.

Igazolások kiadása

Az igazolások kiadásához szükséges lehet

- a kérelmező keresztlevele (amennyiben a kérelmezőt nem a plébánia területén keresztelték)

- a kérelmező személyes jelenléte.

Az igazolások kiadása díjmentes.

Az igazolások kiadását a Plébániairodán kérhetjük

- személyesen

- postai és elektronikus levélben

- telefonon

Keresztlevélkiadás

Valamennyi katolikus krisztushívő adatait és állapotát azon a plébánián tartják nyilván, ahol keresztelték, illetőleg a Katolikus Egyházba felvették. Éppen ezért, ha valakinek igazolnia kell keresztségét vagy valamely más szentség felvételét (szentáldozás első helye és időpontja, bérmálás, házasságkötés, pappászentelés), akkor ezt keresztlevéllel tudja igazolni, amely napi pontossággal tartalmaz minden adatot és jelentős változást.

Keresztlevél kiadását kérheti

- maga a megkeresztelt

- a megkeresztelt hozzátartozója

- a megkeresztelt meghatalmazottja

- egyházi hivatal

- állami hivatal, de csak régebbi anyakönyvből részleges keresztlevelet adat vagy származás megállapítására

Szó szerinti kivonatot csak személyesen vagy írásban, meghatalmazott útján lehet kérni.

Mikor kell keresztlevelet kérni?

1. Keresztlevelet akkor kell kérni, ha a benne foglalt információkat más dokumentummal nem lehet igazolni. (Lebélyegzett és aláírt emléklapok az esetek többségében bizonyító erejűek)

2. Kötelező keresztlevelet kérni házasságkötés előtt nem több, mint 3 hónappal, ha a házasságkötés nem a keresztelés plébániáján történik.

3. Minden más esetben is kérhető keresztlevél, egyházi ügyben díjmentesen, más esetekben egyházi eljárási díj ellenében.

Mit jelent az anyakönyvi keresés?

Anyakönyvi keresésnek nevezzük azt az eljárást, amikor valakinek a jogszerű kérésére szóbeli vagy írásbeli adatot szolgáltatunk valamely anyakönyvi bejegyzésről. Ez az eljárás csak más egyházi eljáráshoz vehető igénybe díjmentesen, más esetekben (pl. családfakutatás) a stóladíjszabásban meghatározott egyházi eljárási díjat kell fizetni.

Milyen módon lehetséges a családfakutatás?

Családfakutatás céljából egyetlen meghatározott adatot hivatali időben bármikor kérhetünk. Hosszabb időt igénybe vevő keresésekre csak időpont kérésével vagy levél útján van lehetőség. Az anyakönyvek családfakutatás céljára nem adhatók át. A családfakutatás hivatali különszolgáltatás, melyért minden esetben meghatározott díj fizetendő.

Az anyakönyvek másolatai (bizonyos példányok mikrofilmen is) külön engedéllyel kutathatók az Egyházmegyei Levéltárban.

Egyházi hozzájárulás

Az egyházközségi hozzájárulás összege a Veszprémi Egyházegye területén 2023-ban a nettó fizetés vagy nyugdíj 1 %-a, de minimum 6000 Ft. Nyugdíjasoknak 5000 Ft. Nagycsaládosok, nyugdíjasok, nehéz anyagi körülmények között élők a plébánostól, kedvezményt kérhetnek.
A hozzájárulást évente egy összegben vagy akár több részletben lehet megfizetni.

Hol lehet befizetni?
1. Az OTP Bank Zrt. fiókjaiban, az alábbi számlaszámokon:

- Alsópáhok Római Katolikus Plébánia:

11749039-25208566

/Felsőpáhok: 11749039-25208573/

- Sármellék Római Katolikus Plébánia:

11749039-25205738

- Nemesbük Római Katolikus Plébánia

11749039-25208597

- Szentgyörgyvár Római Katolikus Plébánia

11749039-25208580


2. Megbízott személyeknél, a templomokban szentmisék előtt és után, a plébánián fogadóidőben.

Szentmise mondatás

Miseszándéknak azt a szándékot nevezzük, amelyre a pap a szentmisét felajánlja, vagy amelyre a hívek a szentmise felajánlását kérik. A miseszándékot latinul intenciónak nevezzük.

Az Egyházi Törvénykönyv 901. kánonjának értelmében a papnak jogában áll a misét bárkiért, akár élőkért, akár elhunytakért felajánlani. Az élőknek éppúgy szükséges a szentmise, mint a megholtaknak. Bármely élőnek bármely tisztességes szándékára szabad misézni. Bemutathatjuk: valamely szent hittitok tiszteletére, bármely szent tiszteletére, az élőkért bármely szükségben, bármely megholtért.

A mondatott szentmise a legtöbb, amit adhatunk elhunytjainknak. A szentmise, mint a leghatásosabb és legfölségesebb kérő és engesztelő áldozat, kiesdi Istentől a tisztítótűzben szenvedő lelkek számára a szenvedések elengedését, illetve megrövidítését. A holtakért szentmisét szoktunk mondatni a halál, vagy a temetés napján, évfordulóján, az elhunyt névnapján, mindezektől a napoktól függetlenül is tetszés szerint bármikor.

Az Egyházi Törvénykönyv 945. kánonjának értelmében az egyház jóváhagyott szokása szerint minden misét bemutató papnak szabad adományt elfogadnia azért, hogy a misét egy bizonyos szándékra ajánlja fel. 946. kánon: Azok a krisztushívők, akik adományt adnak azért, hogy szándékukra misét ajánljanak fel, hozzájárulásukkal az egyház javát szolgálják, és ezzel az adományukkal részt vállalnak az egyház gondjából szolgálattevőinek és műveinek fenntartása terén. A szentmiséért adott adománnyal tehát nem a szentmise értékét fizeti meg az ember. A szentmise értéke végtelen, és azt pénzben nem lehet kifejezni. Az Egyházi Törvénykönyv 945. kánonja nagyon ajánlja, hogy a papok akkor is mutassák be a szentmisét a krisztushívő, különösen a szegények szándékára, ha semmi adományt sem kapnak.

Egy szentmisét egy mise mondató szándékára lehet felajánlani. Aki viszont szentmisét mondat, ugyanazt a szentmisét több szándékra is kérheti! A szentmise szolgáltatást időben intézzük. Ez különösen akkor fontos, ha adott napon akarjuk a szentmisét, pl. halál, vagy temetés évfordulóján, születésnapra, névnapra, házasságkötés évfordulójára. Érdemes átgondolni az évet ilyen szempontból is, s már év elején, vagy már az előző év végén "lefoglalhatjuk" a kívánt időpontokat. De akkor sem kell elszomorodnunk, ha az utolsó pillanatra hagyva kérésünket már foglalt a kért időpont, s más időpontra tevődik szentmisénk. A szentmisének ugyanúgy megvan a végtelen értéke, és Urunk ugyanúgy fogadja, mintha az általunk kért időpontban lenne bemutatva. A szentmisék iőpontja változhat különböző okokból. A változásról a hirdetésekben adunk tájékoztatást.

Stóladíjak(adomány meghagyással)

Szentmisék

Olvasott mise: 2.000,-

Orgonás mise: 4.000,-


Esküvők

Csendes esketés: 25.000,-

Orgonás esketés: 40.000,-


Temetések

Temetés 35.000,-

Temetés gyászmisével: 38.000,-


Halott kiharangozás

alkalmanként: 2.000,-


Anyakönyvi keresés

nem egyházi célra: 3.000,-

Alsópáhoki Plébánia - Egyházközségi információsportál
Minden jog fenntartva 2021
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el